Комп’ютерна томографія черевної порожнини

Комп’ютерна томографія (КТ) – метод пошарового рентгенівського сканування. Його можна назвати вдосконаленим варіантом рентгенографії.

Комп’ютерна томографія черевної порожнини – одна з найбільш поширених діагностичних процедур. Поряд з УЗД, це провідне діагностичне обстеження, проведене при підозрі на гострі і хронічні захворювання органів черевної порожнини та заочеревинного простору.

Черевна порожнина включає в себе печінку, жовчний міхур, жовчовивідні шляхи, підшлункову залозу, селезінку, шлунок, кишечник.

Заочеревинного простору – нирки, надниркові залози, сечовидільну систему.

Спектр захворювань, при яких необхідно дане дослідження, вкрай великий. В кожному окремому випадку необхідність і особливості проведення обстеження обговорюються з лікарем-рентгенологом.

При проведенні КТ черевної порожнини оцінюються:

 • взаємне розташування і розміри органів;
 • структура органів;
 • анатомічні варіанти розвитку органів черевної порожнини;
 • наявність новоутворень, запальних змін, «каменів» в жовчному міхурі, жовчних протоках, нирках, сечоводах;
 • стан жовчних проток;
 • стан лімфовузлів;
 • стан судин черевної порожнини;
 • наявність рідини в черевній порожнині і заочеревинному просторі.

Крім того, при певній підготовці можна досліджувати стан товстої кишки (КТ – колонографія), і тонкої кишки (КТ – ентерографія). Також по знімках можна зробити висновок про стан поперекових хребців і кісток таза – КТ прекрасно візуалізує кісткову тканину. Для дослідження судинної системи застосовується КТ з внутрішньовенним контрастуванням.

Комп’ютерна томографія черевної порожнини з внутрішньовенним контрастуванням

Для оцінки змін в структурі органів і м’яких тканин необхідно застосування контрастного посилення (внутрішньовенного введення контрастного препарату).

Контрастні препарати для комп’ютерної томографії – це речовини, що містять у своєму складі молекули йоду. Ці молекули дозволяють препарату активно поглинати рентгенівські промені і значно підвищують контрастність тканин на одержуваних діагностичних зображеннях.

Комп’ютерна томографія черевної порожнини з контрастом дозволяє більш точно оцінити анатомію цієї області, стан судин, структурні зміни органів, візуалізувати і визначити патологічні процеси в печінці, селезінці, підшлунковій залозі, паренхімі нирок, кишечнику і охарактеризувати їх локальне поширення. Крім того, використання контрастної речовини дозволяє оцінити функцію нирок і прохідність сечовивідних шляхів.

Протипоказання для проведення КТ черевної порожнини

Обмеження у використанні комп’ютерної томографії можна розділити на 2 категорії: обмеження в проведенні КТ в цілому і обмеження в проведенні КТ з внутрішньовенним контрастуванням.

У першій категорії:

 • Вагітність. Це обмеження стосується планових досліджень, особливо що включають в себе область малого таза. У будь-яких екстрених або життєзагрожуючих ситуаціях необхідність проведення дослідження буде визначатися ризиком для здоров’я і життя майбутньої мами і дитини.

У другій категорії:

 • Важка алергічна реакція на контрастний препарат. В даному випадку ми рекомендуємо проконсультуватися з рентгенологом і вибрати інший метод обстеження.
 • Алергічні реакції на продукти харчування, медичні препарати, бронхіальна астма. При проведенні медикаментозної підготовки до введення контрастного препарату дослідження проводити можна.
 • Захворювання щитовидної залози.
 • Ниркова недостатність. Контрастний препарат виводиться нирками. Недостатня фільтрація крові нирками в сукупності з навантаженням контрастним препаратом можуть негативно вплинути на їх роботу. Для оцінки цього ризику ми рекомендуємо здати аналіз крові для оцінки концентрації креатиніну.
 • Важка форма цукрового діабету (діабетична ангіопатія, нефропатія та т.п.).

Підготовка до дослідження

Для проведення комп’ютерної томографії черевної порожнини без внутрішньовенного контрастування підготовки не потрібно.

Для проведення даного дослідження з внутрішньовенним контрастуванням необхідно:

 • уточнити наявність протипоказань для введення контрастного препарату;
 • літнім пацієнтам, пацієнтам з відомими захворюваннями нирок, пацієнтам, які проходять курс хіміотерапії ми рекомендуємо здати аналіз крові для визначення концентрації креатиніну в крові;
 • при наявності алергічних реакцій або помірного зниження фільтраційної здатності нирок необхідно провести медикаментозну підготовку до дослідження;
 • не брати їжу не менше ніж за 2 години до дослідження;
 • якщо Ви приймаєте препарати, що знижують рівень цукру крові, просимо Вас повідомити про це рентгенолога. Багато з них містять метформін, необхідно буде припинити їх прийом на 2 доби після проведення дослідження з внутрішньовенним контрастуванням.

Скільки триває дослідження?

КТ черевної порожнини виконується дуже швидко, в цілому дослідження займає не більше 25 хвилин (включаючи переодягання і введення контрастного препарату), а саме сканування триває кілька секунд.

Результати КТ органів черевної порожнини

Після проведеного дослідження отримані зображення обробляються комп’ютером і потрапляють на професійні робочі станції наших фахівців-рентгенологів.

Час готовності результатів дослідження залежить від складності клінічної ситуації. Попередню інформацію про результати дослідження пацієнт отримає в розмові з лікарем після дослідження

  Записатися на прийом

  Запишіться на прийом і отримайте відповідь на хвилюючі вас питання про стан вашого здоров'я