Комп’ютерна томографія головного мозку
Комп’ютерна томографія (КТ) – рентгенологічне дослідження, засноване на отриманні пошарових зображень внутрішніх органів. Є точним, швидким і безболісним методом променевої діагностики.
Головний мозок – єдиний орган в тілі людини, практично повністю оточений кісткою, тому оцінити його стан неможливо без застосування променевих методів дослідження.
Комп’ютерна томографія головного мозку виконується при:
- діагностиці гострих травм;
- визначенні стадії онкологічних захворювань.
Комп’ютерна томографія головного мозку показує також, чи є порушення мозкового кровообігу.
Крім того, КТ головного мозку проводиться пацієнтам, яким протипоказано проведення МРТ, а саме пацієнтам з встановленими судинними кліпсами, компонентами для емболізації аневризм, деякими видами кардіостимуляторів та іншими приладами, що містять метал.
КТ головного мозку з контрастуванням
Для поліпшення видимості структур головного мозку і більш точного визначення наявності патологічного процесу застосовується комп’ютерна томографія головного мозку з внутрішньовенним контрастуванням.
Контрастування також застосовується при КТ-ангіографії головного мозку. Дане дослідження проводиться для оцінки судинного русла, анатомії кровопостачання мозку, а також виявлення патологічних змін судин головного мозку.
З необхідністю внутрішньовенного введення контрастного препарату і пов’язані основні обмеження в проведенні КТ головного мозку.
Якщо у Вас:
- важка алергічна реакція на контрастний препарат;
- алергічні реакції на їжу, медичні препарати, або бронхіальна астма;
- захворювання щитовидної залози;
- ниркова недостатність;
- важка форма цукрового діабету (діабетична ангіопатія, нефропатія і т.п.),
Підготовка до дослідження
Для проведення комп’ютерної томографії головного мозку без внутрішньовенного контрастування підготовки не потрібно.
Для проведення даного дослідження з внутрішньовенним контрастуванням:
- уточнити наявність протипоказань для введення контрастного препарату;
- літнім пацієнтам, пацієнтам з відомими захворюваннями нирок або які проходять курс хіміотерапії ми рекомендуємо здати аналіз крові для визначення концентрації креатиніну в крові (визначення фільтаціонної здатності нирок);
- при наявності алергічних реакцій або помірного зниження фільтраційної здатності нирок провести медикаментозну підготовку до дослідження;
- не брати їжу не менше ніж за 2 години до дослідження;
- якщо Ви приймаєте таблетовані форми цукрознижуючих препаратів, просимо Вас повідомити про це рентгенолога.
Порядок проведення дослідження
Якщо Ви раніше проходили будь-які дослідження, і у Вас на руках є результати, Ви можете принести їх з собою на будь-якому носії – це допоможе лікарям оцінити динаміку захворювання.
Перед дослідженням необхідно зняти металеві предмети, що потрапляють в зону сканування. Далі рентгенлаборант пояснить Вам правила поведінки під час обстеження і буде давати подальші інструкції, перебуваючи в операторській. Сам процес сканування здійснюється протягом декількох секунд, а на всю процедуру (з перевдяганням і введенням контрастної препарату) піде не більше 15 хвилин.
Зображення, отримані в результаті дослідження, обробляються комп’ютером і потрапляють на професійні робочі станції фахівців-рентгенологів. Фінальне висновок буде складено за підсумками вивчення дослідження фахівцями.
Результати дослідження – це висновок рентгенолога і дані самого дослідження.
Ви можете їх отримати в будь-якій зручній для Вас формі:
- висновок: оригінал на папері або копію в електронному вигляді,
- дані дослідження: на диску, якщо необхідно, на плівці.