Комп’ютерна томографія головного мозку

Комп’ютерна томографія (КТ) – рентгенологічне дослідження, засноване на отриманні пошарових зображень внутрішніх органів. Є точним, швидким і безболісним методом променевої діагностики.

Головний мозок – єдиний орган в тілі людини, практично повністю оточений кісткою, тому оцінити його стан неможливо без застосування променевих методів дослідження.

Комп’ютерна томографія головного мозку виконується при:

 • діагностиці гострих травм;
 • визначенні стадії онкологічних захворювань.

Комп’ютерна томографія головного мозку показує також, чи є порушення мозкового кровообігу.

Крім того, КТ головного мозку проводиться пацієнтам, яким протипоказано проведення МРТ, а саме пацієнтам з встановленими судинними кліпсами, компонентами для емболізації аневризм, деякими видами кардіостимуляторів та іншими приладами, що містять метал.

КТ головного мозку з контрастуванням

Для поліпшення видимості структур головного мозку і більш точного визначення наявності патологічного процесу застосовується комп’ютерна томографія головного мозку з внутрішньовенним контрастуванням.

Контрастування також застосовується при КТ-ангіографії головного мозку. Дане дослідження проводиться для оцінки судинного русла, анатомії кровопостачання мозку, а також виявлення патологічних змін судин головного мозку.

З необхідністю внутрішньовенного введення контрастного препарату і пов’язані основні обмеження в проведенні КТ головного мозку.

Якщо у Вас:

 • важка алергічна реакція на контрастний препарат;
 • алергічні реакції на їжу, медичні препарати, або бронхіальна астма;
 • захворювання щитовидної залози;
 • ниркова недостатність;
 • важка форма цукрового діабету (діабетична ангіопатія, нефропатія і т.п.),

Підготовка до дослідження

Для проведення комп’ютерної томографії головного мозку без внутрішньовенного контрастування підготовки не потрібно.

Для проведення даного дослідження з внутрішньовенним контрастуванням:

 • уточнити наявність протипоказань для введення контрастного препарату;
 • літнім пацієнтам, пацієнтам з відомими захворюваннями нирок або які проходять курс хіміотерапії ми рекомендуємо здати аналіз крові для визначення концентрації креатиніну в крові (визначення фільтаціонної здатності нирок);
 • при наявності алергічних реакцій або помірного зниження фільтраційної здатності нирок провести медикаментозну підготовку до дослідження;
 • не брати їжу не менше ніж за 2 години до дослідження;
 • якщо Ви приймаєте таблетовані форми цукрознижуючих препаратів, просимо Вас повідомити про це рентгенолога.

Порядок проведення дослідження

Якщо Ви раніше проходили будь-які дослідження, і у Вас на руках є результати, Ви можете принести їх з собою на будь-якому носії – це допоможе лікарям оцінити динаміку захворювання.

Перед дослідженням необхідно зняти металеві предмети, що потрапляють в зону сканування. Далі рентгенлаборант пояснить Вам правила поведінки під час обстеження і буде давати подальші інструкції, перебуваючи в операторській. Сам процес сканування здійснюється протягом декількох секунд, а на всю процедуру (з перевдяганням і введенням контрастної препарату) піде не більше 15 хвилин.

Зображення, отримані в результаті дослідження, обробляються комп’ютером і потрапляють на професійні робочі станції фахівців-рентгенологів. Фінальне висновок буде складено за підсумками вивчення дослідження фахівцями.

Результати дослідження це висновок рентгенолога і дані самого дослідження.

Ви можете їх отримати в будь-якій зручній для Вас формі:

 • висновок: оригінал на папері або копію в електронному вигляді,
 • дані дослідження: на диску, якщо необхідно, на плівці.

  Записатися на прийом

  Запишіться на прийом і отримайте відповідь на хвилюючі вас питання про стан вашого здоров'я