КТ гомілково-стопного суглоба
За допомогою КТ можна якісно візуалізувати різні анатомічно складні області, наприклад, хребет або таз. А щоб отримати якісний знімок гомілковостопного суглоба, у якого кістки, зв’язки, сухожилля знаходяться дуже близько один до одного, то в цьому випадку необхідно робити тільки комп’ютерну томографію. До переваг КТ гомілковостопного суглоба відноситься тривимірна реконструкція зображень за рахунок проведення зрізів у трьох площинах. Для того, щоб краще розглянути морфологічні зміни в гомілковостопному суглобі використовують контрастну речовину.
Коли проводять КТ гомілковостопного суглоба
Для проведення КТ гомілковостопного суглоба можуть бути:
- Біль у кісточці;
- Набряк суглоба;
- Деформація гомілковостопного суглоба;
- Порушення опорної функції після травми;
- Пухлини кістки;
- Перелом;
- Наявність сторонніх тіл;
- Дегенеративні та ревматологічні поразки;
- Ангулярні деформації;
- Плоскостопість;
- Передопераційна підготовка;
- Післяопераційний моніторинг.
Як підготуватися до КТ гомілковостопного суглоба
КТ гомілковостопного суглоба може проводитися як із контрастом, так і без. Це залежить від конкретного клінічного завдання та конкретного випадку. Якщо КТ гомілковостопного суглоба буде проводитись без розмаїття, то якась спеціальна підготовка не потрібна. Якщо потрібно зробити КТ гомілкостопу з контрастом, то необхідно:
- Не їсти за кілька годин до проведення процедури;
- Перед дослідженням слід зробити аналіз крові;
- Якщо пацієнт вагітний, перед процедурою обов’язково скажіть про це лікарю-рентгенологу. КТ при вагітності проводиться лише за наявності значних клінічних показань.
Під час КТ сканування в кімнаті нікого з персоналу не буде. Лікар-рентгенолог під час процедури знаходиться у сусідній кімнаті зі скляним вікном. Це дозволяє постійно спостерігати за пацієнтом.
Перед процедурою обов’язково зняти усі металеві прикраси. Їх наявність може призвести до спотворень на знімку.
Якщо пацієнт хворіє на цукровий діабет і приймає спеціальні препарати, то перед проведенням КТ з контрастом прийом цих препаратів необхідно погодити з лікарем. В іншому випадку може бути взаємодія препаратів із контрастом.
Процедура комп’ютерної томографії гомілковостопного суглоба
Якщо пацієнту необхідно вводити контрастну речовину, перед проведенням процедури у вену вставляється катетер, через який буде вводиться контраст. Для проведення процедури пацієнту необхідно лягти на стіл КТ, який рухатиметься у КТ сканері. Уся процедура триває приблизно 15 хв. Якщо пацієнту вводили контраст, після процедури катетер видаляють з вени. Якщо ін’єкції контрасту була не потрібна, то пацієнт відразу ж після отримання результатів може йти додому.
Лікар-рентгенолог вивчає отримані під час сканування знімки, і результат може віддати пацієнту. Результати сканування можна записувати на диск.