Що показує МРТ

МРТ – один з найефективніших способів обстеження організму, в якому застосовується магнітне випромінювання. За допомогою діагностики можна отримати якісне і деталізоване зображення м’яких, кісткових тканин і внутрішніх органів.

Принцип роботи

В основі проведення такого типу дослідження лежить магнітний резонанс. Суть його дії полягає в тому, що ядра певних хімічних елементів змінюють свій енергетичний потенціал через роботу магнітного поля високої інтенсивності. В процесі діагностики виділяється енергія, яка вловлюється апаратом і трансформується в чітку картинку, що передається на пристрій.

Переваги МРТ

Магнітно-резонансна томографія дозволяє зробити детальні об’ємні знімки певній галузі в трьох різних проекціях. Вони виходять завдяки апарату, який в процесі роботи робить багато знімків-зрізів. Як правило, їх товщина складає від 2 до 4 міліметрів, але цей показник може встановлюватися індивідуально. Якщо потрібно досліджувати орган повністю, роблять більшу кількість зрізів. Це сприяє більш детального обстеження, в рамках якого видно найменші зміни в роботі органів, найменші патології та інші відхилення.

Види томографів

Магнітні томографи можуть бути з різними функціями, в різних розмірах і варіаціях. Як правило, їх ділять на два типи:

 • закриті;
 • відкриті.

Закриті апарати мають велику потужність, вони дозволяють отримати більш детальні інформативні знімки. Відкриті більш поширені в сучасних клініках. Вони дозволяють зробити дослідження комфортніше, особливо для пацієнтів з клаустрофобію. Краще проводити обстеження в томографі закритого типу, якщо у людини немає зайвої ваги (апарати можуть мати обмеження і не витримувати великі навантаження) і він не боїться закритого простору або сильного шуму.

Також томографи діляться на види залежно від сили випромінювання магнітного поля. Для позначення використовують одиницю під назвою Тесла. Так апарати класифікують як:

 • низькопольні (потужність не перевищує 1,0 Т);
 • високопольні (потужність вище 1,0 Т).

Детальну картинку, тому підходить тільки для загальних досліджень, коли не потрібно виявляти самі несуттєві і мінімальні відхилення у функціонуванні організму. Високопольні томографи дозволяють краще розглянути органи, м’які і кісткові тканини, тому вони вважаються більш ефективними і результативними.

У компанії “Smart-Діагностика” для досліджень використовується високопольні томограф PHILIPS 1.5 Tesla з обмеженням ваги до 130 кілограмів. Апарат дозволяє отримати результати обстежень і висновок лікаря протягом 2-х годин.

Безпека МРТ

Іноді пацієнти переживають перед магнітно-резонансною томографією, вважаючи дослідження небезпечним або болючим. Насправді це цілком безпечна процедура, так як вплив випромінювання на людський організм мінімальний. Обстеження не доставляє навіть мінімальний дискомфорт, в процесі відсутні будь-які хворобливі відчуття.

В процесі проведення магнітно-резонансної томографії повністю відсутнє іонізуюче випромінювання. Само по собі магнітне поле не робить ніякого впливу на клітини, тому не варто побоюватися мутагенної або канцерогенної дії випромінювання. Проводити таку процедуру можна настільки часто, наскільки це може знадобитися для контролю лікування.

Чим МРТ відрізняється від УЗД і КТ

МРТ має чимало плюсів і невелика кількість мінусів в порівнянні з іншими поширеними методиками проведення обстежень. МРТ дозволяє побачити досліджувану зону як об’ємне зображення кісткових і м’яких структур, в той же час після УЗД виходить тільки двомірне зображення. КТ найчастіше використовується для дослідження кісткових структур і порожнистих органів, також комп’ютерна томографія небезпечніша для здоров’я і має більше протипоказань. МРТ ефективніше, якщо мова йде про обстеження м’яких тканин.

Що показує дослідження

Магнітно-резонансна томографія може застосовуватися для дослідження багатьох органів, кісткових і м’яких тканин, в числі яких:

 • суглоби;
 • судини (черевної порожнини, голови і шиї);
 • спинний мозок;
 • печінку;
 • нирки;
 • жовчний міхур і його протоки;
 • селезінка;
 • всі м’які тканини;
 • органи малого тазу;
 • щитовидна залоза;
 • підшлункова залоза.

Будь-які структури організму добре візуалізуються на знімках, зроблених за допомогою магнітно-резонансного томографа. Завдяки високій точності можна побачити самі несуттєві відхилення в роботі органів і тканин.

Показання

Магнітно-резонансна томографія важлива для проведення ретельного комплексного обстеження, при підготовки до операції будь-якої складності, для постановки точного діагнозу. Також вона незамінна в разі, якщо потрібно регулярно відслідковувати ефективність призначеного лікування, терапії, і стежити за відновленням пацієнта після будь-якого хірургічного втручання. Необхідність такого дослідження визначається лікуючим лікарем, для проведення МРТ потрібні конкретні свідчення. Найчастіше таке обстеження потрібно для виявлення дефектів в м’яких тканинах і будь-яких захворювань, пов’язаних з ними.

МРТ при новоутвореннях

МРТ важливо проводити і для ряду інших обстежень, зокрема для виявлення і оцінки розмірів і типу небезпечних новоутворень. Метод дослідження дозволяє максимально чітко визначити розміри пухлини, виявити її межі. Також МРТ допомагає оцінити те, наскільки сильно новоутворення проросло в м’які тканини, розташовані поруч. Інші методики променевих обстежень не можуть надати настільки детальну і чітку картинку і об’ємну модель, щоб краще оцінити всі ризики і можливі варіанти лікування. Також за допомогою МРТ можна легко визначити вид пухлини. Доброякісні пухлини найчастіше диференційовані від неуражених тканин, в той же час як у злоякісних пухлин не буває чітких меж, і вони зачіпають багато навколишні їх тканини.

МРТ при захворюваннях головного мозку

Магнітно-резонансна томографія відрізняється високою точністю, тому завдяки такому дослідженню можна візуалізувати навіть найменші органи або інші анатомічні структури (наприклад, турецьке сідло або гіпофіз). Якщо проводити обстеження з введенням контрастної речовини, можна зробити якісну діагностику багатьох хвороб, таких як хвороба Паркінсона або розсіяний склероз. Особливості МРТ дозволяють добре розглянути всі нервові тканини, побачити навіть самі несуттєві зміни в їх будові і принцип роботи. Контрастування дозволяє чітко розглянути всі структури головного мозку. Тверді структури не дозволяють розглянути головний мозок і його ділянки, а введення контрастної речовини виключають отримання знімків тільки з зображенням черепних кісток.

МРТ при захворюваннях міжхребцевих дисків

Магнітно-резонансна томографія є єдиним способом дослідження, в рамках якого можна ретельно обстежити міжхребцеві диски. Інші методи діагностики не настільки ефективні, щоб виявити навіть несуттєві протрузії грижі, а також оцінити реальний стан міжхребцевих дисків. За допомогою інших досліджень реально розглянути тільки відстань між хребцями, але не більше. Також МРТ дозволяє провести якісну і ефективну діагностику багатьох аномалій розвитку м’яких і кісткових тканин, патологій, побачити наслідки оперативного втручання і різних травм.

МРТ з контрастом

Магнітно-резонансна томографія гарантує високу якість отриманих досліджень і максимально чітких зображень, тому проведення дослідження з введенням контрастної речовини не завжди необхідно. Це важливо в процесі діагностики пухлин (злоякісних і доброякісних) або для обстеження самих маленьких структур, які складно розглянути через розміри або особливостей розташування. Контрастна речовина являє собою препарат, виготовлений на основі рідкісноземельного металу гадолінію. Його вводять пацієнту внутрішньовенно перед проведенням процедури. Речовина не викликає алергічні реакції і побічні ефекти. Його введення легко переноситься, в порівнянні з такими ж препаратами, застосовуваними під час проведення КТ. МРТ з контрастуванням не вимагає додаткових аналізів на увазі безпеки. Після процедури речовина виводиться з організму самостійно.

Магнітно-резонансна томографія з контрастуванням робиться в разі:

 • необхідності дослідження турецького сідла або гіпофіза;
 • підозри на злоякісне або доброякісне новоутворення;
 • проведення якісної діагностики та оцінки розміру, виду злоякісних новоутворень;
 • діагностики хвороб і оцінки їх розвитку.

Протипоказання

МРТ – безпечний метод досліджень, а й у нього є протипоказання. Вони бувають відносними і абсолютними. У першому випадку це:

 • обхват тіла пацієнта не менше 150 сантиметрів;
 • ожиріння пацієнта; вага понад 130 кілограмів;
 • встановлені судинні кліпси;
 • інсулінова помпа;
 • нейростимулятор;
 • кардіостимулятор;
 • вагітність в першому триместрі;
 • наявність металевих імплантів (стосується не всіх матеріалів);
 • нездатність залишатися нерухомим з різних причин.

У разі наявності відносних протипоказань лікар може призначити обстеження, якщо користь проведення МРТ перевищує можливі наслідки або нівелює отриманий дискомфорт. До них відносять:

 • психічні захворювання;
 • клаустрофобія будь-якого ступеня вираженості;
 • сильний больовий синдром, через що пацієнт насилу залишається нерухомим протягом проведення обстеження;
 • 2 і 3 триместри вагітності.

У числі відносних протипоказань проведення магнітно-резонансної томографії відзначають наявність в тілі металевих імплантів. Це стосується тих металів, які чутливі по відношенню до магнітного випромінювання. Найчастіше імпланти виготовляються з інертних до випромінювання металів, тому МРТ не зашкодить пацієнтові і не викличе навіть мінімальний дискомфорт.

Підготовка

Як правило, перед МРТ не потрібна спеціальна підготовка. Перед обстеженням потрібно зняти всі металеві предмети з тіла і залишити їх в спеціальному кабінеті. Якщо в рамках дослідження обстежуються органи малого тазу, органи заочеревинного простору, живота, то процедура проводиться натщесерце. Перед МРТ важливо повністю виключити куріння, вживання алкоголю і їжу, в якій міститься клітковина. Обстеження з контрастуванням теж не вимагає підготовки, але краще попередити лікаря про алергічних реакціях.

Тривалість МРТ

Тривалість обстеження залежить від області, яка сканується апаратом. Для дослідження головного мозку потрібно 15 хвилин, це мінімальний час. Максимум на дослідження можна витратити 45 хвилин, якщо досліджувана область велика або складна. Стільки ж часу потрібно для детального дослідження всіх органів, що знаходяться в малому тазу. У разі, якщо потрібно введення провести МРТ з контрастом, обстеження стає трохи довше.

Як проходить обстеження

Співробітники центру “Smart-Діагностика” попросять вас зняти всі металеві предмети і речі з металевими елементами. Радіолог повинен переконатися у відсутності протипоказань і провести короткий інструктаж. Пацієнт лягає на кушетку, яка повільно пересувається в трубу апарату МРТ. В процесі проведення дослідження категорично заборонено рухатися, так як будь-які рухи можуть вплинути на якість і чіткість знімків, що утруднить постановку діагнозу.

Так як томографи можуть видавати шум, пацієнт може попросити у персоналу навушники, щоб відчувати себе комфортніше. Це заглушає сторонні звуки, а пацієнт зможе розслабитися завдяки приємною музиці.

Томограф сканує тіло пацієнта в різних проекціях і моментально передає зображення на екран комп’ютера. Інтерпретація результатів лікарем-дослідником починається ще до завершення процедури.

Результати МРТ

У центрі “Smart-Діагностика” результати МРТ видаються протягом 2-х годин після проведення дослідження. Як правило, лікар-радіолог починає аналізувати отримані знімки ще в процесі обстеження, тому в деяких випадках висновок можна отримати відразу. Пацієнт отримує на руки не тільки письмовий висновок, а й всі зроблені знімки, а також запис на диску. При необхідності пацієнт може запросити дублікат, щоб використовувати інформацію в рамках подальших досліджень і спрощення процесу призначення лікування, постановки діагнозу або контролю ефективності терапії.

  Записатися на прийом

  Запишіться на прийом і отримайте відповідь на хвилюючі вас питання про стан вашого здоров'я